Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Tradycje Bożego Narodzenia – dlaczego dzielimy się opłatkami

Większość z nas nie wyobraża sobie wigilijne wieczerzy bez łamania się opłatkami. Ten cienki, biały kawałeczek chleba ma ogromną symbolikę, ponieważ chleb jest przecież jednym z podstawowych symboli szczęścia oraz dobrobytu. Taka tradycja powstała przed wielu laty, bowiem już w początkowych latach naszej ery, gdzie była symbolem komunii duchowej. Z czasem zaczęto opłatki zanosić do domów, dla osób jakie z różnego powodu nie mogły uczestniczyć w nabożeństwie, żeby stać się w pewnym momencie jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Jak okazuje się obecnie utrzymywanych nie tylko w Polsce, ale też chociażby w Czechach, na Słowacji i we Włoszech. Tradycyjne opłatki mają formę bardzo cienkich płatków z chleba. Przeważnie ich kolor jest biały, ale można też znaleźć w sprzedaży wersje kolorowe, wypiekane dla zwierząt. W naszej tradycji jest nakazane, żeby na wigilię łamać się opłatkiem białym, i takie też pojawiają się przeważnie na stołach wigilijnych. Opłatki na święta robi się jedynie z wody i białej mąki, bez żadnych innych dodatków.

Z wymieszanej porządnie masy formuje się cieniutkie płatki, które następnie są wypiekane w piecu przez kilka minut, a później docinane i pakowane. Produkcja opłatków odbywa się przez cały rok, lecz największe jej spiętrzenie jest w okresie od września do grudnia. Zwykle opłatki można dostać w praktycznie każdym sklepie, a jeżeli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to wybrać się po nie musi do któregoś z kościołów.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
autor Redakcja

Dodaj komentarz