Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy energetyczne świadectwo jest aktualnie obowiązkowe

Jednym z ważniejszych dokumentów, jakie muszą posiadać właściciele wielu mieszkań i domów, jest Świadectwa energetyczne. Ten dokument ma za zadanie przede wszystkim poinformować, ile energii jest potrzebne do jego ogrzewania i codziennej eksploatacji. A to różnić się może bardzo w zależności od wielkości budynku, jego stanu technicznego i wyposażenia.

Posiadanie takiego świadectwa chociażby umożliwi wynajmującym czy kupującym oszacować, na jakie wydatki muszą się nastawiać i jakich inwestycji będą potrzebować. Samo świadectwo wykonane być może jedynie przez certyfikowaną osobę, posiadającą niezbędne doświadczenie i umiejętności. Jeśli chodzi o koszty, to wcale one nie są jakoś bardzo wysokie. Za nieduże mieszkanie w zupełności powinna wystarczyć kwota mniej więcej trzystu, w przypadku dużych budynków będzie ona kilkukrotnie większa.

Przepisy określają dokładnie, które z informacji powinny zawierać wykonane w prawidłowy sposób Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych znaleźć się więc musi zdjęcie frontowe obiektu, szczegółowy plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, oraz informacja o budowie stropów i ścian. Uwzględnić też należy technologię ogrzewania wnętrza, jak również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Istotnym elementem także będą wyliczenia wykonane przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do których się bierze uzyskane dane. Tego typu certyfikat po zrobieniu jest ważny przez okres dziesięciu lat, lecz jeśli wykona się w międzyczasie się jakieś przeróbki, to należy go zrobić ponownie.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
autor Redakcja

Dodaj komentarz