Antykoncepcja po porodzie

Jeśli nie chcesz zajść w ciążę zaraz po urodzeniu dziecka, musisz wybrać skuteczną metodę antykoncepcji.

Jeśli nie karmisz piersią, możesz użyć dowolnej metody antykoncepcji, która Ci odpowiada. Porozmawiaj z lekarzem o opcjach, które pasują do Twojego zdrowia i stylu życia oraz kiedy możesz zacząć z nich korzystać.

Jeśli karmisz piersią, nie zaleca się stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych zawierających estrogen (takich jak pierścień dopochwowy i dwuskładnikowa tabletka), chyba że Twoje dziecko ma co najmniej sześć tygodni i jest karmione przynajmniej w połowie butelką, ponieważ może to zmniejszyć podaż mleka matki. Ale nadal masz wiele innych możliwości antykoncepcji.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek antykoncepcji upewnij się, że nie jesteś już w ciąży.

Kiedy zacząć stosować antykoncepcję po porodzie?

Generalnie kobiety są płodne na dwa tygodnie przed miesiączką. Twoje miesiączki powrócą w dowolnym momencie od około sześciu tygodni do trzech miesięcy po porodzie, w zależności od tego, czy karmisz wyłącznie piersią, mieszanką pokarmową, czy stosujesz mieszankę obu.

Twoje miesiączki mogą nie zostać wznowione, dopóki nie zmniejszysz lub nie przestaniesz karmić piersią. Jednak nadal możesz stać się płodna, nie wiedząc o tym.

Jeśli planujesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji po porodzie, zaleca się, aby zacząć ją od około trzech tygodni po porodzie.

Czy karmienie piersią działa jako antykoncepcja?

Karmienie piersią może działać jako forma kontroli urodzeń, opóźniając powrót miesiączek. Jednak działa to tylko wtedy, gdy karmisz piersią często i regularnie. W szczególności karmienie piersią jako środek antykoncepcyjny działa tylko wtedy, gdy:

  1. Twoje dziecko ma mniej niż sześć miesięcy
  2. twoje miesiączki nie wróciły
  3. karmisz dziecko wyłącznie piersią na żądanie, w nocy i w dzień (tj. co najmniej sześć długich karmień co 24 godziny, bez przerwy dłuższej niż cztery godziny między karmieniami).

Gdy Twoje dziecko przestanie karmić wyłącznie piersią, ta metoda nie jest skuteczną antykoncepcją i będziesz musiała zastosować inną formę antykoncepcji.

Antykoncepcja bezpieczna dla kobiet karmiących piersią

Jeśli karmisz piersią, możesz bezpiecznie stosować:

  1. minipigułka
  2. prezerwatywy

  3. membrany

  4. zastrzyk antykoncepcyjny (Depo-Provera® lub Depo-Ralovera®)

  5. implant Implanon NXT™

  6. wkładki wewnątrzmaciczne (IUD)
  7. trwała sterylizacja (podwiązanie jajowodów).

Jeśli musisz stosować antykoncepcję awaryjną, rodzaje, które są bezpieczne w użyciu to:

Awaryjna pigułka antykoncepcyjna z lewonorgestrelem (LNG-ECP) – jest to jeden z dwóch rodzajów antykoncepcji awaryjnej (czasami znany jako „pigułka dzień po”). Drugi rodzaj, pigułka z octanu uliprystalu (UPA), nie jest zalecana.

miedziana wkładka domaciczna – jest bardzo skuteczna, jeśli zostanie założona w ciągu pięciu dni od odbycia stosunku bez zabezpieczenia, a także może zapewnić skuteczną stałą ochronę.

Antykoncepcja, która nie jest zalecana w okresie karmienia piersią

Następujące metody antykoncepcji nie są zalecane w przypadku karmienia piersią:

  1. Połączona pigułka antykoncepcyjna estrogenowo-progestagenowa
  2. nie jest zalecany przed upływem sześciu tygodni, ponieważ może zmniejszyć produkcję mleka.
  3. Pierścień dopochwowy (NuvaRing®) nie jest zalecany z tych samych powodów, co złożona pigułka antykoncepcyjna.

Awaryjna pigułka antykoncepcyjna z octanem uliprystalu (UPA) nie jest zalecana, ponieważ przenika do mleka matki, a jej wpływ na niemowlę jest nieznany. Jeśli kobiety go używają, zaleca się, aby nie karmiły piersią przez siedem dni po jego użyciu.

Wybór antykoncepcji po porodzie

Aby podjąć decyzję, jaka metoda antykoncepcji będzie dla Ciebie najlepsza po porodzie, zapytaj swojego lekarza lub pielęgniarkę o:

  1. jakie metody są dostępne
  2. jak działają i jak dobrze działają, gdy są używane „idealnie” lub używane „typowo” (co oznacza, że ​​nie są używane dokładnie zgodnie z zaleceniami)
  3. jakie metody pasują do Twojego ciała i stylu życia
  4. jak szybko można zacząć stosować antykoncepcję
  5. w jaki sposób Ty i Twój partner możecie dzielić odpowiedzialność za antykoncepcję
  6. możliwe efekty uboczne.

W szczególności poznaj skuteczność każdej metody. Żadna metoda nie jest w 100% skuteczna, ale niektóre mają wyższą skuteczność niż inne.

żne rodzaje antykoncepcji – podsumowanie

Następujące metody antykoncepcji będą wymagały konsultacji lekarskiej lub klinicznej w celu oceny ich bezpieczeństwa i stosowności dla każdej kobiety:

  1. implanty i urządzenia
  2. stała sterylizacja
  3. metody antykoncepcji zawierające leki.

W przypadku niektórych innych metod, takich jak metody barierowe, możesz skorzystać z określonej edukacji i szkoleń, aby zmaksymalizować ich skuteczność. więcej na tej stronie

Minipigułka

Ta pigułka zawierająca wyłącznie progestagen powoduje, że płyn u ujścia macicy staje się gęstszy, uniemożliwiając przedostawanie się plemników. Nie zatrzymuje owulacji. Jeśli używasz go perfekcyjnie – zażywając go mniej więcej o tej samej porze każdego dnia – wtedy minipigułka jest skuteczna w 99,7%. Przy typowym (niedoskonałym) użytkowaniu jest mniej skuteczny.

Żeńska prezerwatywa

Prezerwatywa dla kobiet to miękki, przypominający gumę woreczek z pierścieniem na końcu. Wkładasz go do pochwy, aby powstrzymać plemniki przed dostaniem się do macicy.

Przy idealnym użyciu (jeśli używasz jej we właściwy sposób za każdym razem, gdy uprawiasz seks), prezerwatywa dla kobiet jest skuteczna w 95 procentach. Ale prezerwatywa musi być we właściwej pozycji i musisz pamiętać, aby wkładać ją za każdym razem przed seksem. Przy typowym stosowaniu prezerwatywa dla kobiet jest mniej skuteczna.

Każda prezerwatywa dla kobiet może być użyta tylko raz, a nie w tym samym czasie, kiedy partner używa prezerwatywy dla mężczyzn.

Prezerwatywa dla mężczyzn

Męska prezerwatywa to cienka gumowa lub syntetyczna osłona, którą twój partner nosi na penisie w stanie erekcji. Zapobiega przedostawaniu się plemników do pochwy i macicy.

Prezerwatywy są w 98 procentach skuteczne, gdy są doskonale używane. Przy przeciętnym lub typowym użyciu prezerwatywy dla mężczyzn są mniej skuteczne.

Prezerwatywy mają tę zaletę, że chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI).

Membrana

Przepona to silikonowa nakładka, którą nosisz w pochwie i zakrywa szyjkę macicy (wejście do macicy). Zapobiega przedostawaniu się plemników do macicy.

Możesz używać diafragmy w dowolnym momencie, również podczas okresu. Przeponę wkładasz przed stosunkiem (do 24 godzin wcześniej) i wyjmujesz po stosunku. Jest wielokrotnego użytku, więc myjesz go po każdym użyciu.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić